Kalendariumkategori: Vi medverkar hos andra

Fastighetsmässan syd 4–5 februari 2026

Fastighetsmässan syd 4–5 februari 2026

FastighetsMässan i Malmö är mötesplatsen för förvaltning och utveckling av befintliga fastigheter. Här har du möjlighet att knyta kontakter med leverantörer av fastighetslösningar som hjälper dig att ställa om dina fastigheter för att möta förändringarna. Produktintensiva utställare och tjänsteföretag finns på plats, alla med morgondagens förvaltarbransch som sin spelplan. Du har också möjlighet att ta del av ett stort seminarieprogram samt många möjligheter till vidare nätverkande och kontakt med kollegor i branschen. Att besöka mässan är helt kostnadsfritt.

Var med och skapa framtidens fastighetsbransch

På FastighetsMässan i Malmö har du möjlighet att etablera värdefulla kontakter med leverantörer av innovativa fastighetslösningar som effektivt kan stödja dig i omvandlingen av dina fastigheter för att möta förändringar. Här samlas engagerade utställare med fokus på både produkter och tjänster, alla inom ramen för morgondagens förvaltarbransch.

Utöver den imponerande utställningen erbjuds du också ett omfattande seminarieprogram som täcker en bred palett av ämnen. Dessutom får du gott om möjligheter till utökat nätverkande och samtal med branschkollegor, experter och ledande företag inom fastighetssektorn.

Det bästa av allt är att ditt besök är helt kostnadsfritt om du arbetar inom fastighetsbranschen – det enda som krävs är att du registrerar dig i förväg. Vi ser fram emot att välkomna dig till en givande och inspirerande mässa där du kan utforska de senaste trenderna och knyta värdefulla kontakter för din verksamhet.

HBV-torget

Kom och träffa oss på HBV och några av våra avtalsleverantörer på HBV-torget. Mer information om utställare kommer.

Välkommen!

Mötesplats Offentliga Affärer, 24-25 sep

Mötesplats Offentliga Affärer

Mötesplats Offentliga Affärer är mötesplatsen och konferensen för dig som arbetar med upphandling och inköp i en offentlig organisation. Här får du ta del av ny nödvändig kunskap och de senaste rönen för att hålla dig uppdaterad kring det senaste inom ditt yrkesområde. Under två dagar kan du delta i en heltäckande konferens i offentlig upphandling som täcker ämnen inom hållbara offentliga affärer, digitalisering och innovation, lagar och regler samt entreprenad och mycket mer.

Utöver konferensen erbjuder vi även en helintegrerad utställning där du kan träffa leverantörer, myndigheter och organisationer och ta del av deras lösningar så att du kan skapa effektivare och hållbarare verksamheter. Allt i syfte att fortsatt främja goda offentliga affärer med devisen “För att kunskap är källan till goda offentliga affärer”.

Se hela programmet här>>.

HBV medverkar i programmet

Datum: 25 september 2025
Tid: 13.20–13.50

Choosing the best supplier without risk of a successful appeal

Genom att samla och analysera stora datamängder kan vi optimera inköpsarbetet för våra medlemmar. Vi delar denna information bland annat genom funktionen Mina sidor och de spendanalyser vi gör. Som en medlemsägd organisation är detta en central funktion i rollen att maximera nyttan för våra medlemmar, alla kommunala bostadsbolag samt alla de kommuner som idag är medlemmar i HBV. Vår fråga är hur kan en mogen styrning av inköpsarbetet stärka transparens, hållbarhet och långsiktig effektivitet genom offentliga inköp?

Johan Almesjö, vd
Erik Carpelan, controller

Anmälan

Boka din biljett med rabattkoden INVITE-HBV och få 1 200 kronor i rabatt på ordinarie pris (deltagarbiljett 2 dagar för 6 900 kronor).

Registrera deltagande här>>

SOI årskonferens, 7–9 april

SOI årskonferens 2025

Flera av våra medarbetare finns självklart på plats när Sveriges Offentliga Inköpare håller sin årskonferens i Karlstad den 7–9 april.

Kom förbi vår monter och prata offentligt inköp med oss och låt oss berätta mer om vårt erbjudande.

  • Upphandlingsstöd för våra medlemmar
  • Dynamiska inköpssystem – DIS
  • Förnyade konkurrensutsättningar
  • Försäkringsförmedlartjänster
  • Ramavtal
  • Trepartsavtal

Allmännyttans fastighetsdagar, 14–15 maj

Allmännyttans fastighetsdagar 14–15 maj

Flera av våra medarbetare är självklart på plats när Allmännyttans Fastighetsdagar går av stapeln den 14–15 maj i Eskilstuna. En mötesplats där du får ta del av det senaste om läget på bostadsmarknaden. Här träffas vdar, förtroendevalda, chefer och medarbetare inom all förvaltning och fastighetsutveckling – helt enkelt alla som är intresserade av de frågor vi tar upp. Konferensen är öppen för alla – oavsett om man jobbar inom allmännyttan eller i en annan del av branschen.

Dessutom kommer goda exempel på renovering redovisas inte allra minst genom tävlingen ”Allmännyttans bästa renovering 2025”. Av tio nominerade tävlingsbidrag har juryn, som består av bland annat vår affärschef Stefan Björling, utsett tre renoveringsprojekt som går vidare till finalomgången. Vi önskar de nominerade lycka till.

FastighetsMässan i Göteborg 17–18 september

FastighetsMässan i Göteborg

FastighetsMässan i Göteborg är mötesplatsen för förvaltning och utveckling av befintliga fastigheter. Här har du möjlighet att knyta kontakter med leverantörer av fastighetslösningar som hjälper dig att ställa om dina fastigheter för att möta förändringarna. Produktintensiva utställare och tjänsteföretag finns på plats, alla med morgondagens förvaltarbransch som sin spelplan. Du har också möjlighet att ta del av ett stort seminarieprogram samt många möjligheter till vidare nätverkande och kontakt med kollegor i branschen. Att besöka mässan är helt kostnadsfritt.

Var med och skapa framtidens fastighetsbransch

På FastighetsMässan i Göteborg har du möjlighet att etablera värdefulla kontakter med leverantörer av innovativa fastighetslösningar som effektivt kan stödja dig i omvandlingen av dina fastigheter för att möta förändringar. Här samlas engagerade utställare med fokus på både produkter och tjänster, alla inom ramen för morgondagens förvaltarbransch.

Utöver den imponerande utställningen erbjuds du också ett omfattande seminarieprogram som täcker en bred palett av ämnen. Dessutom får du gott om möjligheter till utökat nätverkande och samtal med branschkollegor, experter och ledande företag inom fastighetssektorn.

Det bästa av allt är att ditt besök är helt kostnadsfritt om du arbetar inom fastighetsbranschen – det enda som krävs är att du registrerar dig i förväg. Vi ser fram emot att välkomna dig till en givande och inspirerande mässa där du kan utforska de senaste trenderna och knyta värdefulla kontakter för din verksamhet.

HBV-torget

Kom och träffa oss på HBV och några av våra avtalsleverantörer på HBV-torget. Mer information om utställare kommer.

Välkommen!

Fastighetsmässan Stockholm, 12–13 mars

Fastighetsmässan Stockholm

FastighetsMässan är mötesplatsen för förvaltning och utveckling av befintliga fastigheter. Här har du möjlighet att knyta kontakter med leverantörer av fastighetslösningar som hjälper dig att ställa om dina fastigheter för att möta förändringarna. Produktintensiva utställare och tjänsteföretag finns på plats, alla med morgondagens förvaltarbransch som sin spelplan. Du har också möjlighet att ta del av ett stort seminarieprogram samt många möjligheter till vidare nätverkande och kontakt med kollegor i branschen. Att besöka mässan är helt kostnadsfritt. HBV medverkar på mässan som hållbarhetspartner och på vårt HBV-torg finns ett antal av våra avtalsleverantörer på plats.

Var med och skapa framtidens fastighetsbransch

På FastighetsMässan har du möjlighet att etablera värdefulla kontakter med leverantörer av innovativa fastighetslösningar som effektivt kan stödja dig i omvandlingen av dina fastigheter för att möta förändringar. Här samlas engagerade utställare med fokus på både produkter och tjänster, alla inom ramen för morgondagens förvaltarbransch.

Utöver den imponerande utställningen erbjuds du också ett omfattande seminarieprogram som täcker en bred palett av ämnen. Dessutom får du gott om möjligheter till utökat nätverkande och samtal med branschkollegor, experter och ledande företag inom fastighetssektorn.

Det bästa av allt är att ditt besök är helt kostnadsfritt om du arbetar inom fastighetsbranschen – det enda som krävs är att du registrerar dig i förväg. Vi ser fram emot att välkomna dig till en givande och inspirerande mässa där du kan utforska de senaste trenderna och knyta värdefulla kontakter för din verksamhet.

HBV-torget

Kom och träffa oss på HBV och några av våra avtalsleverantörer på HBV-torget:

  • Ambiductor AB
  • Dafo Brand AB
  • Interoc Dörr & Fönster AB
  • Kiona Sweden AB
  • Lekolar AB
  • LIB Luck och InredningsBolaget AB
  • Malmbergs Elektriska AB
  • MANN+HUMMEL Vokes Air AB
  • Mockfjärds Fönster AB
  • Modexa AB
  • Nordomatic AB
  • Skyltar & Märken AB
  • Trädgårdsgrossisten i Stockholm AB

Fri entré

Boka din kostnadsfria biljett via denna länk>>.

Seminarium

Datum: 13 mars
Tid: 13.30–14.00
Plats: Scen 1

HBVs affärschef Stefan Björling kommer att presentera seminariet:
Inköpskraft för hållbarhet och innovation

HBV, allmännyttans inköpsfunktion, upphandlar årligen varor och tjänster för över fyra miljarder kronor åt sina medlemmar – Sveriges kommunala bostadsbolag och kommuner. Strategiska och medvetna inköp är en nyckel för att möta krav på hållbarhet och innovation samtidigt som de stärker den ekonomiska stabiliteten. Inköp har en unik potential att driva bostadsbolagens hållbarhetsarbete genom att skala upp effektiva initiativ och rikta resurser mot åtgärder som gynnar både miljön och ekonomin. Under seminariet visar HBV hur inköpsstyrning kan bli en katalysator för hållbar utveckling och framtidens utmaningar.

Välkommen att inspireras!

Upphandlingsdagen 2025, 25 mars

Upphandlingsdagen 2025

Välkommen till Kulturens Hus i Luleå den 25 mars klockan 11.00–16.00. Upphandlingsdagens syfte är att ge kunskap, dialog och transparens mellan leverantörer och upphandlare. Detta kan underlätta framtida samarbeten och skapa nya affärsmöjligheter.

Norrbotten är en expansiv region vilket ger betydande effekter på upphandlingar och ökade affärsmöjligheter för företag. Myndigheter och kommuner måste planera och genomföra fler och större upphandlingar. Detta lockar fler leverantörer till regionen, vilket ökar konkurrensen i upphandlingarna och ställer större krav på leverantörerna. Upphandlingsdagen ger möjlighet för leverantörer och upphandlare att mötas och dela erfarenheter, vilket kan underlätta framtida samarbeten och skapa nya affärsmöjligheter.

Från HBV medverkar Janne Sunnari, regionansvarig i Norr.

Agenda för dagen:

  • Nyheter och trender inom offentlig upphandling.
  • Presentation av konkreta exempel på lyckade upphandlingar.
  • Upphandling och sekretess – Vad är offentligt i offentlig upphandling?
  • Bättre upphandlingar.
  • AI i upphandling.
  • Hur kan man upptäcka/hindra kriminalitet i upphandlingar?
  • Kommande upphandlingar i Norrbotten.

Anmälan

Klicka på denna länk>> för att anmäla dig.

Kostnad:
1 995 kronor för medlemmar i Norrbottens Handelskammare.
2 595 kronor för icke medlemmar.

Ignite Sweden Summit 2024, 18 nov

Ignite Sweden Summit 2024

Ignite Sweden är en nationell organisation med målet att hjälpa startups att hitta sina första stora kunder. Temat för årets konferens fokuserar på samarbete med startups för att möta morgondagens utmaningar.

På detta event medverkar vår VD Johan Almesjö och cirka 200 representanter från bland annat storbolag, startups, offentlig sektor, inkubatorer och science parks.

Ignite Sweden Summit 2024 arrangeras av Ignite Sweden i partnerskap med Eskilstuna kommun, Electrification Hub och Energimyndigheten, samt i samarbete med Create Business Incubator, MITC – Mälardalen Industrial Technology Center, RosholmDell Advokatbyrå och SISP – Swedish Incubators & Science Parks.

Webbinarium – Hållbarhet med HBV och Camfil

Webbinarium – Hållbarhet med HBV och Camfil

HBV är inbjuden som gäst hos vår avtalsleverantör Camfil på detta kostnadsfria webbinarium som handlar om viktiga ämnen som hållbarhet, cirkulär ekonomi, energieffektivisering och miljödeklarationer (EPDer).

Webbinariet sänds live från Camfils TechCenter i Trosa och kommer att ge dig unika insikter direkt från branschens ledande experter. Tillsammans med Camfil vill HBV inspirera och öka medvetenheten om hur ren luft och innovativa ventilationslösningar kan bidra till en hållbar framtid.

Under webbinariet får du konkreta exempel och praktiska råd om hur du kan implementera hållbara lösningar och arbetssätt i din verksamhet. Vi kommer att dela med oss av vår expertis och visa hur vi tillsammans kan skapa bättre inomhusmiljöer, minska miljöpåverkan och möta framtidens hållbarhetsutmaningar.

Ta del av inspirerande insikter om branschens framtid och få möjlighet att påverka din organisation i en mer hållbar riktning. Alla som anmäler sig får dessutom tillgång till inspelningen efteråt, så att du kan ta del av innehållet i din egen takt.

Missa inte detta tillfälle att få värdefull kunskap och bidra till en grönare framtid!

Läs mer om HBVs ramavtal 24-130 Luftfilter>>

Anmälan

Anmäl dig till webbinariet via denna länk>>.

Utbildning Inköpsstyrning, 6 feb

Utbildning Inköpsstyrning

Välkommen till en utbildning om inköpsstyrning – en kurs arrangerad av Sveriges Allmännytta med stöd av HBV, Allmännyttans inköpsfunktion och Zian AB. Denna kursdag syftar till att ge deltagarna en djupare förståelse för hur en utvecklad inköpsstyrning kan leda till förbättrad värdeutveckling inom bostads- och fastighetsbolag.

Målet är att förse deltagarna med grundläggande kunskap om inköpsstyrning, förmåga att genomföra inköpsanalyser samt identifiera utvecklingsåtgärder som främjar värdeutveckling i deras verksamheter. Under ledning av experter från Zian AB och HBV kommer deltagarna att få praktisk och teoretisk insikt i inköpsstyrningens roll och betydelse. Kursledarna för dagen är Amar al Djaber, VD för Zian AB och upphandlingsjurist, samt Mikael Lindberg, inköpscontroller vid HBV.

Som medlem i HBV erbjuds utöver kurstillfället följande:

  • Uppföljningsmöte 4 – 8 veckor efter genomförd kursdag i form av ett en timmes digitalt möte med controller vid HBV.
  • Erbjudande om en specifik inköpsanalys i form av ett konsultuppdrag.
  • Erbjudande om kompletterande kompetensinsatser efter överenskommelse. Detta kan avse såväl enskild utbildningsinsats som ett gruppgenomförande i medlemmens organisation.

Program

09.00 Kaffe och smörgås.

09.30 Kursstart.
Johan Almesjö, VD HBV, inleder med syfte, mål och förväntningar.

Grundläggande inköpsteorier:
– nuläge
– behovsanalys
– kategorisering och prioritering.

Kategoristyrt inköpsarbete:
– definition
– förutsättningar och praktiskt arbetssätt.

Nyckeltal och uppföljning:
– uppföljningens olika faser
– mått som ger värde.

Exempel och deltagarnas egna erfarenheter.

12.00 Lunch.

13.00 Kursen fortsätter.
Inköpscontroller, roll, ansvar och uppgifter.

Spendanalys i praktiken:
– kategoriseringsarbete
– prislistor
– analysmodeller
– systemstöd.

Interagerande med sakägare, avtalsägare och andra intressentgrupper.

Framgångsfaktorer i uppdraget.

16.00 Sammanfattning.

  • Återkoppling förväntningar.
  • Återkoppling syfte och mål.
  • Kvarstående frågor från deltagarna.


16.30 Avslut.

Anmälan

Denna utbildning arrangeras i samarbete med Sveriges Allmännytta. Endast medlemmar har möjlighet att delta vid detta kurstillfälle.

Kostnad: 5.500 kronor exklusive moms.

Anmäl dig via denna länk>>.


Forum för beredskapsjuridiks årskonferens, 4 dec

Forum för beredskapsjuridiks årskonferens, 4 dec

Varmt välkomna till Forum för beredskapsjuridiks första årskonferens där vår VD Johan Almesjö är en av samtalsledarna för dagen. Forum för beredskapsjuridik är ett forum för samtal om beredskapsjuridik och diskussioner om hur vi bäst bygger upp ett mer robust civilt försvar. Erik Olsson och Johanna Palm vid Advokatfirman Kahn Pedersen är sammankallande.

Konferensen hålls i Wallenbergsalen på IVA konferenscenter i Stockholm och för att skapa bästa möjliga förutsättningar för ett öppet och dynamiskt samtal kring beredskap kommer varje konferensdeltagare att förses med en egen mikrofon. Även om det är samtalet deltagarna emellan som utgör konferensens huvudinnehåll så kommer varje samtalstema att inledas av anföranden av mycket ämneskunniga samtalsledare.

Förutom Johan Almesjö väntas framträdanden av följande samtalsledare:

  • Jonas Arvidsson, Varuförsörjningen
  • Isak Bergdahl, Livsmedelsverket
  • Mathias Johansson, Plikt och prövningsverket
  • Jan Rubinstein-Ogilvie, Arbetsförmedlingen
  • Erik Lövrup Nordentjell, MSB
  • Ann Eva Askensten, Upphandlingsmyndigheten
  • Christian Hybbinette, Advokatfirman Kahn Pedersen
  • Charlotta Jonegård, Region Östergötland
  • Peter Arnevall, Storstockholms brandförsvar
  • Martin Magnusson, SOI (Sveriges Offentliga Inköpare)
  • Kristina Syk, Adda
  • Niklaz Kling, MSB
  • Magnus Jacobson, Svenska Bankföreningen


Dagen modereras av Erik Olsson, Advokatfirman Kahn Pedersen.

Program>>

Anmälan

Ordinarie pris för konferensen är 4 500 kronor exklusive moms, men HBVs medlemmar betalar 3 000 kronor per deltagare. Priset är inklusive frukost, lunch och eftermiddagsfika. Anmäl dig via denna länk>>.

Supply Chain Summit by Silf, 14 nov

Supply Chain Summit by Silf 2024

Vår inköpschef Ola Kroon, medverkar på Supply Chain Summit by Silf 2024, under rubriken ”Från inköpsprocess till inköpsstyrning – en förflyttning inom offentliga inköp”.

Inom det offentliga inköpet står vi just nu inför en betydande förändring. Traditionellt har inköpsprocessen varit fokuserad på att säkerställa att varor och tjänster upphandlas till rätt pris, i rätt tid, och i enlighet med gällande lagar och regler. Denna process har varit nödvändig för att säkerställa effektivitet och rättssäkerhet inom offentlig sektor.

Supply Chain Summit är en mötesplats för beslutsfattare inom inköp, upphandling och logistik.

Under eventet lyfts frågor som ”Är vi på återgång till det normala eller lever vi i det nya normala gällande våra leveranskedjor och dagligt arbete inom inköp och logistik?” Hur hanterar vi utmaningarna i vår vardag kopplat till den geopolitiska världen och teknologins utveckling, vilka jobb är kvar när AI tagit en större andel av vardagen och hur utvecklas våra arbeten med hjälp av AI för att säkerställa en plats i morgondagens världshandel?

Välkommen till en dag fylld med spännande föreläsare, kompetensutveckling i form av föreläsningar samt möjlighet till nätverkande med kollegor i branschen.

Mötesplats Offentliga Affärer, 25–26 sep

Mötesplats Offentliga Affärer

Mötesplats Offentliga Affärer är mötesplatsen och konferensen för dig som arbetar med upphandling och inköp i en offentlig organisation. Här får du ta del av ny nödvändig kunskap och de senaste rönen för att hålla dig uppdaterad kring det senaste inom ditt yrkesområde. Under två dagar kan du delta i en heltäckande konferens i offentlig upphandling som täcker ämnen inom hållbara offentliga affärer, digitalisering och innovation, lagar och regler samt entreprenad och mycket mer.

Utöver konferensen erbjuder vi även en helintegrerad utställning där du kan träffa leverantörer, myndigheter och organisationer och ta del av deras lösningar så att du kan skapa effektivare och hållbarare verksamheter. Allt i syfte att fortsatt främja goda offentliga affärer med devisen “För att kunskap är källan till goda offentliga affärer”.

Programmet i sin helhet hittar du här>>.

HBV medverkar

Dag 1 klockan 13.40 –14.10
Analys av stora datamängder: Nyckeln till effektiv uppföljning och automatisering

Utforska hur omfattande dataanalys kan revolutionera vårt sätt att följa upp och analysera affärsdata. Vi bjuder in dig till ett spännande samtal där vi diskuterar innovativa metoder för uppföljning och analys. Genom att använda en standardiserad lösning som är enkel att implementera, visar vi hur automatisering kan förbättra effektiviteten och möjliggöra djupare analyser. Lär dig mer om hur du kan utnyttja kraften i stora datamängder för att uppnå bättre insikter och resultat i din verksamhet.
Johan Almesjö, VD och Erik Carpelan, Controller