- Datum: 17 mars 2026
- Tid: 10.00–12.00
- Plats: Digitalt via Vimeo
HBV Online
Detta webbinarium anordnas via Vimeo och är helt kostnadsfritt för våra medlemmar och kunder. Under mötet går vi igenom vad som är aktuellt hos oss på HBV gällande nya avtal och upphandlingar samt status på överprövade upphandlingar.
Program
10.00–10.10 HBV hälsar välkommen. Dagens presentatörer är Gustav Lundin, regionansvarig Väst och Lars Lönnblad, regionansvarig Syd.
10.10–10.50 EU-domstolen om komplettering av anbud – nya möjligheter? Utrymmet för att komplettera anbud efter sista anbudsdag upplevs ofta som mycket begränsat. I ett nytt avgörande från EU-domstolen verkar rättsläget nyanseras på ett välkommet sätt. Olle Lindberg, advokat på Advokatfirman Kahn Pedersen, går igenom vad vi hittills har trott om möjligheterna att komplettera brister i ett anbud och vad effekterna blir av den nya domen i mål C-812/12, LIPOR och PreZero.
10.50–11.00 Paus.
11.00–11.50 Aktuell information från HBV gällande nya ramavtal, pågående och annonserade upphandlingar samt status gällande överprövningar.
11.50–12.00 Frågestund samt avslut.
Anmälan
Våra medlemmar och associerade kunder är varmt välkomna att anmäla sig till detta webbinarium. Det är helt kostnadsfritt. Anmäl dig till Therese Borg, therese.borg@hbv.se.