Nya ramavtalet Tvättstugeutrustning - Service och installation

Arbetet med att utvärdera inkomna anbud i det kommande ramavtalet avseende Tvättstugeutrustning - Service och installation 20-183 pågår för fullt. För att skapa största möjliga värde för våra medlemmar och kunder har vi valt att dela in det nya ramavtalet i 40 olika avtalsområden. Planerad avtalsstart är 2020-01-01. Avtalstiden är två år med möjlighet för HBV till en eller flera förlängningar. Den sammanlagda avtalstiden inklusive förlängningar kan dock maximalt bli fyra år. Ansvarig inköpsstrateg är Elin Erwid.

Nedan följer en sammanfattning över status i de olika anbudsområdena.

Anbudsområde 1 - Stockholms län.
Leverantörer angivna i rangordning.
1. Bravida Sverige AB
2. AT Drift  AB
3. Electrolux Professional AB

Anbudsområde 2 - Uppsala län.
Leverantörer angivna i rangordning.
1. Bravida Sverige AB
2. Upplands Tvätt och Kylservice AB

Anbudsområde 3 - Södermanlands län.
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-25.
1. Palmblads Tvätt & Kylservice AB
2. Kyl & Tvätt Service Södermanland AB
3. Elektrotjänst i Katrineholm AB

Anbudsområde 4 - Östergötland Öst (Finspång, Norrköping, Söderköping, Valdemarsvik).
En antagen leverantör.
1. Elbyrån Lennart Nilsson AB

Anbudsområde 5 - Östergötland Väst (Motala, Linköping, Vadstena, Mjölby, Ödeshög, Boxholm, Kinda, Åtvidaberg, Ydre).
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-19.
1. Östgöta Maskintjänst AB

Anbudsområde 6 - Jönköping Norr (Mullsjö, Habo, Jönköping, Nässjö, Eksjö, Tranås, Aneby).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 7 - Jönköping Syd (Vaggeryd, Gislaved, Gnosjö, Värnamo, Sävsjö, Vetlanda).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 8 - Kronobergs län.
Ny upphandling ute, sista anbudsdag är 2019-11-21.

Anbudsområde 9 - Kalmar Norr (Västervik, Hultsfred och Vimmerby).
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-19.
1. Östgöta Maskintjänst AB

Anbudsområde 10 - Kalmar Syd (Oskarshamn, Högsby, Mönsterås, Nybro, Kalmar, Emmaboda, Torsås, Mörbylånga och Borgholm).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 11 - Gotlands län.
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 12 - Blekinge län.
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 13 - Skåne Sydväst (Kävlinge, Lomma, Staffanstorp, Burlöv, Lund, Trelleborg, Svedala, Vellinge, Malmö).
Leverantörer angivna i rangordning.
1. Bravida Sverige AB
2. EP-Service Kyl & Maskin AB
3. Electrolux Professional AB

Anbudsområde 14 - Skåne Nordväst (Höganäs, Helsingborg, Bjuv, Landskrona, Svalöv, Båstad, Ängelholm, Åstorp, Örkelljunga, Klippan).
Leverantörer angivna i rangordning.
1. EP-Service Kyl & Maskin AB

Anbudsområde 15 - Skåne Mellersta (Perstorp, Hässleholm, Höör, Hörby, Eslöv, Skurup).
Leverantörer angivna i rangordning.
1. EP-Service Kyl & Maskin AB
2. Electrolux Professional AB

Anbudsområde 16 - Skåne Sydöst (Tomelilla, Simrishamn, Sjöbo, Ystad).
Leverantörer angivna i rangordning.
1. EP-Service Kyl & Maskin AB
2. Electrolux Professional AB

Anbudsområde 17 - Skåne Nordöst (Osby, Östra Göinge, Bromölla, Kristianstad, Sölvesborg).
Leverantörer angivna i rangordning.
1. EP-Service Kyl & Maskin AB
2. Bravida Sverige AB

Anbudsområde 18 - Hallands län.
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 19 - Västra Götalands län (exklusive avtalsområde Göteborg).
En antagen leverantör.
1. Bravida Sverige AB

Anbudsområde 20 - Göteborg (Kungälv, Stenungssund, Göteborg, Mölndal, Partille, Härryda, Lerum, Ale samt Kungsbacka).
Överprövad.

Anbudsområde 21 - Örebro län.
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 22 - Västmanlands län.
En antagen leverantör.
1. EA Gruppen AB

Anbudsområde 23 - Dalarna Norr (Malung, Älvdalen, Mora, Orsa, Rättvik, Leksand).
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-19.
1. Hedmans Maskinservice AB

Anbudsområde 24 - Dalarna Syd (Vansbro, Gagnef, Borlänge, Falun, Säter, Hedemora, Ludvika, Smedjebacken, Avesta).
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-19.
1. Hedmans Maskinservice AB

Anbudsområde 25 - Gävleborg Norr (Ljusdal, Nordanstig, Hudiksvall, Ovanåker, Bollnäs, Söderhamn).
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-19.
1. BGH Konsult AB

Anbudsområde 26 - Gävleborg Syd (Ockelbo, Sandviken, Gävle, Hofors).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 27 - Norrbotten Väst (Jokkmokk, Arjeplog, Arvidsjaur).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 28 - Norrbotten Öst (Övertorneå, Haparanda, Överkalix, Kalix).
Inga anbud inkom, eventuellt sker en ny upphandling i detta anbudsområde.

Anbudsområde 29 - Norrbotten Syd (Boden, Luleå, Älvsbyn).
Inga anbud inkom, eventuellt sker en ny upphandling i detta anbudsområde.

Anbudsområde 30 - Norrbotten/Västerbotten (Piteå, Skellefteå, Norsjö, Malå).
En antagen leverantör.
1. Vitvarufixarn i Norr AB

Anbudsområde 31 - Jämtland Syd (Åre, Berg, Härjedalen, Bräcke).
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-19.
1. Marklunds Service AB

Anbudsområde 32 - Jämtland Norr (Strömsund, Krokom, Östersund, Ragunda).
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-19.
1. Marklunds Service AB

Anbudsområde 33 - Västerbotten Väst (Sorsele, Storuman, Vilhelmina, Dorotea).
En leverantör antagen.
1. Vitvarufixarn i Norr AB

Anbudsområde 34 - Västerbotten Mitt (Vindeln, Lycksele, Åsele, Bjurholm, Vännäs).
En leverantör antagen.
1. Vitvarufixarn i Norr AB

Anbudsområde 35 - Västerbotten Öst (Robertfors, Umeå, Nordmaling).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 36 - Västernorrland Öst (Örnsköldsvik).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 37 - Västernorrland Mitt (Sollefteå, Kramfors, Härnösand).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 38 - Västernorrland Syd (Timrå, Sundsvall, Ånge).
Inga anbud inkom.

Anbudsområde 39 - Värmland Norr (Torsby, Eda, Arvika, Sunne, Hagfors, Filipstad, Munkfors).
Tilldelad, avtalsspärr råder till och med 2019-11-22.
1. AB Richardssons Kyl & Frys

Anbudsområde 40 - Värmland Syd (Årjäng, Säffle, Grums, Kil, Karlstad, Hammarö, Storfors, Kristinehamn, Forshaga).
En antagen leverantör.
1. AB Richardssons Kyl & Frys

 

Eventuella frågor gällande denna upphandling besvaras av ansvarig inköpsstrateg Elin Erwid.

Uppdaterad 2019-11-15

Kontakt