Köks- och förvaringslösningar - ansökan om överprövning avslogs
Förvaltningsrätten avslog leverantören Polyform Specialsnickeriers ansökan om överprövning gällande HBVs upphandling av Köks- och förvaringslösningar 21-140. I och med denna dom hoppas HBV kunna gå vidare och teckna avtal med antagna leverantörer så snart avtalsspärren löper ut, vilket den gör 2021-03-19. Ansvarig inköpsstrateg är Bengt Tibäck.
HBVs upphandling av Köks- och förvaringslösningar 21-140 är indelad i fem olika kategorier; lackat laminerat, folierat, fanér och massivt. Kategorierna är sedan i sin tur indelade i län. HBV har antagit 2-3 leverantörer i rangordning per anbudsområde. Samtliga levererar till alla län.
Lackat
1. Modexa AB
2. LIB Luck och InredningsBolaget AB
3. Scandinavian Kitchen AB
Laminerat
1. LIB Luck och InredningsBolaget AB
2. Modexa AB
3. Scandinavian Kitchen AB
Folierat
1. Modexa AB
2. LIB Luck och InredningsBolaget AB
3. Scandinavian Kitchen AB
Fanerat
1. LIB Luck och InredningsBolaget AB
2. Scandinavian Kitchen AB
Massivt
Inga anbud.
Kontakt
Eventuella frågor om denna upphandling besvaras av ansvarig inköpsstrateg Bengt Tibäck och regionansvarig affärsutvecklare Katarina Björndahl.
Uppdaterad 2021-03-17