Effektiva och Hållbara Beställningar i Stockholm och Karlstad

Nu fortsätter vi vår resa genom Sverige med HBV-träffen Effektiva och Hållbara Beställningar. En träff där vi resonerar kring hur vi gemensamt kan effektivisera beställningsprocessen och på så sätt skapa en enkel och smidig hantering. Vi hälsar våra medlemmar och kunder välkomna till Stockholm den 29 november och Karlstad den 3 december.

Träffen vänder sig till den breda målgruppen, VD, inköpare/förvaltare, beställare och administrativ personal som handlägger felaktiga leveranser och fakturor samt personal inom IT som hanterar XML och/eller e-fakturor. 

  • Att kvalitetssäkra organisationens beställningar är en självklarhet, men vad innebär detta i praktiken?
  • Vilka mervärden ger det om beställningar görs korrekt från början?
  • Hur kan organisationens beställningsprocess effektiviseras?
  • Vem ansvarar för att rätta till felaktigheter som uppstår längs vägen?
  • Hur kan vi gemensamt hjälpas åt att spara både tid, pengar och i förlängningen miljön genom enkla och smidiga lösningar?

Dessa frågeställningar resonerar vi kring tillsammans, bland annat genom en workshop. Det blir även nyttigt nätverkande och lärande från andra organisationer, hur man utvecklat sina processer för att bli mer professionella beställare. 

Vi hälsar våra medlemmar och kunder välkomna till dessa träffar!

Läs mer om träffen i Stockholm den 29 november här>>

Läs mer om träffen i Karlstad den 3 december här>>

Uppdaterad 2019-10-28


Anmäl dig till Therese Borg!

Kontakt